CANISTERAPIE
Specializujeme se na skupinovou i individuální canisterapii u dětí, jedinců se speciálními vzdělávacími potřebami a seniorů. Na vyžádání lze také zprostředkovat přednášku či besedu o canisterapii pro žáky, studenty nebo personál sociálních služeb.
V Česku canisterapie není jednotně ukotvena, a tak si ji vlastně každý může dělat tak, jak chce. Bez jakéhokoli vzdělání, jen s jednou složenou CT zkouškou, která navíc vypadá u každého spolku jinak. Často si tedy pod tímto pojmem mnozí lidé (včetně těch, kteří canisterapii praktikují) představí pouhé hlazení psa. Podobně tomu bylo i u mě, když jsem se ke canisterapii dostala vlastně úplnou náhodou v roce 2018. Časem jsem však začala zjišťovat, že to není přesně ta cesta, kterou bych chtěla jít. Chtěla jsem klientům nabídnout více, a proto se dodnes dál vzdělávám a snažím se námi poskytovanou službu posouvat na vyšší úroveň. Kromě klienta jsem se začala víc a víc zaměřovat také na samotného psa a jeho pocity. Canisterapii se tedy snažím vést tak, aby byly spokojené všechny zúčastněné strany včetně psa, ne aby ji pes pouze "přetrpěl."
A co to ta canisterapie vlastně je?
Jedná se o vzájemný pozitivní kontakt mezi psem a člověkem - právě proto, aby mohl být vzájemný, je potřeba, aby si jej užívali všichni zúčastnění , včetně psa. Do canisterapie zkrátka nesmí být nikdo nucen. Pokud toto pochopíme, může to být krásná podívaná. Pes často zlepší náladu klienta už ve chvíli, kdy vstoupí do dveří. Například u seniorů nebývá žádnou výjimkou, že se rázem rozpovídají a v rámci svých možností i rozpohybují, jen aby mohli pejska nakrmit, pohladit a povykládat nám, jakého oni sami mívali doma. Canisterapie tedy přirozeně motivuje k činnosti, pomáhá například v rozvoji hrubé a jemné motoriky, komunikačních dovedností, citových a rozumových schopností, začlenění do kolektivu nebo třeba koncentrace. Vhodně zvolené pomůcky a aktivity mohou těmto procesům výrazně napomoci a klienti si navíc užijí spoustu zábavy.